Autor
Olek CichockiInteresuję się streetwearem i kolekcjonuję sneakersy. Wolny czas spędzam na eksperymentowaniu w kuchni i odkrywaniu nowych gastro miejscówek.
25.06.2018 | Przeczytasz w 3 min
Snapback, z angielskiego dosłownie „zapinany tył”, to popularny rodzaj czapki z daszkiem stawianej w opozycji do fullcapa, który nie jest regulowany zapięciem. Snapbacki, dzięki temu, że ich szerokość można łatwo dopasować do głowy noszącego, występują na ogół w jednym lub dwóch rozmiarach, w przeciwieństwie do fullcapów produkowanych w dużej liczbie rozmiarów. Warto dodać, że pod pojęciem snapback kryje się wyłącznie czapka regulowana plastikowym paskiem. Na rynku coraz częściej pojawiają się także modele z zapięciem strapback, co oznacza, że pasek z tyłu jest skórzany lub materiałowy. Istnieją także paski velcro, z regulacją na rzep. Niezależnie od tworzywa, z którego został wykonany pasek, to wygodne rozwiązanie zapewnia idealne dopasowanie do kształtu głowy.
Historia snapbacku sięga początków dziewiętnastego wieku. Indywidualnie dopasowana czapka była rezultatem braku uniformizacji stroju do baseballu. Podczas rozgrywek noszono różne rodzaje nakryć głowy – słomkowe kapelusze, czapki żeglarskie, a nawet czapki dżokejskie. Po raz pierwszy jako część oficjalnego stroju baseballowego czapkę z daszkiem w znanej nam dziś formie założył zespół The Brooklyn Excelsiors. Było to w 1849 roku. Od tego momentu rozpoczęła się era regulowanych bejsbolówek, pierwowzorów dzisiejszego snapbacku. Jako element streetstyle’u snapbacki przyjęły się w latach 80 dwudziestego wieku, kiedy ikony amerykańskiej hip-hopowej sceny muzycznej zaczęły pojawiać się w nich na koncertach i w teledyskach. Model zapinanej czapki z daszkiem wszedł na stałe do popkultury i do dziś nie rozstają się z nim fani streetwearu na całym świecie, choć na pewien czas snapbacki zostały wyparte przez fullcapy.
Na przełomie wieków snapbacki wyszły z mody, a fani czapek z daszkiem przerzucili się na fullcapy. Miało to związek prawdopodobnie z działaniami marketingowymi niektórych firm – w przypadku regulowanej czapki jej obwód można dowolnie dopasować do głowy kupującego, tym samym staje się ona dużo bardziej uniwersalna i długotrwała, co nie sprzyja częstemu jej wymienianiu i dużej sprzedaży. Model z paskiem powrócił jednak do łask za sprawą dwóch popularnych muzyków RnB, Chrisa Browna i Tygi, którzy nagrali kawałek „Snapback Back”. W teledysku do piosenki chłopaki palą fullcapy i ogłaszają triumfalny powrót regulowanych czapek. Video błyskawicznie rozprzestrzeniło się po sieci, a wkrótce potem snapbacki znów pojawiły się na głowach fanów streetwearu. Ten trend trwa do dziś.