Niewiele jest dziś niemieckich firm, których nazwę i charakterystyczne logo rozpoznaje się nawet na końcu świata, jednak adidasowi zdecydowanie udało się osiągnąć potęgę o jakiej marzy wielu przedsiębiorców. O tak dużym sukcesie nie byłoby jednak mowy gdyby nie same produkty, które pokochali nie tylko sportowcy, ale też wszyscy fani wygody! Jak przedstawia się historia adidasa w datach?
1920 – POCZĄTKI IMPERIUM
Adolf Dassler zamieszkały w niewielkiej bawarskiej miejscowości zaczyna odczuwać uroki bezrobocia i postanawia zająć się tym, co wychodzi mu najlepiej – ręcznym szyciem obuwia sportowego. Jego zamiłowanie do różnych dyscyplin sportowych pozwala mu tworzyć buty, które sprostają wymaganiom sportowców.
1924
Adolf do spółki zaprasza swojego brata Rudolfa, który również para się szyciem obuwia. Firma zyskuje swoją unikalną nazwę: Gebruder Dassler Schuhfabrik i powiększa się o kolejnych pracowników, którzy dołączają do braci Dassler w fabryce.
1928
Pierwszy sukces na koncie marki Dasslerów. Ich obuwie zakłada niemiecka lekkoatletka Lina Radke i szczęśliwie zdobywa w nich złoty medal w biegu na 800 metrów. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że całe zdarzenie ma miejsce na igrzyskach olimpijskich w Amsterdamie!
1936
Dasslerowie zaczynają celować w dobrze rokujących sportowców, którzy mieliby być reklamą ich ultra lekkich modeli butów sportowych. Na radarze znalazł się tym razem amerykański biegacz Jessie Owens. Siła przekonywania Adolfa Dasslera oraz fenomenalny produkt, jakim są ważące 169 gramów biegówki okazały się strzałem w dziesiątkę. Jessie Owens zdobywa na olimpiadzie w Berlinie 4 złote medale.
1948
Następuje wielki przełom w firmie braci Dasslerów, który wiąże się z ostatecznym rozstaniem, jak się później okazało obydwu wyszło to na dobre. Adolf postanawia nazwać swoją nową firmę od pierwszych liter swojego imienia i nazwiska: Adi + Das.
Lata 50-te
Misją Adolfa stało się dotarcie ze specjalistycznym obuwiem sportowym adidasa do jak największej liczby sportowców. Zdobywał ich samodzielnie, jeżdżąc po świecie i reklamując swoje produkty takim sławom, jak Muhammad Ali czy Beckenbauer. W 1954 roku reprezentacja RFN wygrała z Węgrami w piłkę nożną podczas mistrzostw świata, oczywiście wszyscy gracze drużyny narodowej wystąpili na murawie w butach adidasa. Dzięki skutecznym narzędziom promocji Adolfa do jego drużyny dołączali kolejni sportowcy zadowoleni z wygody i efektywności, które zapewniały jego buty!
1972
Powstaje słynne logo marki adidas w kształcie koniczyny. Logotyp miał symbolizować ducha igrzysk olimpijskich, który zawsze był bliski Adolfowi Dasslerowi, ale także koalicję trzech kontynentów. Koniczynka do dziś stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków firmowych.
1978
Biznes pod skrzydłami Adolfa Dassler przeżył prawdziwy rozkwit, jednak w 1978 roku przedwcześnie zmarł na serce ojciec tego sukcesu. Firmę przejęła żona założyciela, a później jego syn.
1993
adidas trafia w ręce osoby spoza rodziny – biznesmena Roberta Louisa Dreyfusa, który podtrzymuje politykę firmy rozpoczętą przez Dasslerów. Celuje w największe gwiazdy sportu, przez co marka przez cały czas osiąga szczyty popularności.
ADIDAS W NOWYM TYSIĄCLECIU
Na stanowisku prezesa zasiada Hubert Heiner – kolejny biznesmen, który podjął się kontynuacji misji adidasa. Do drużyny firmy trafiają kolejne wielkie nazwiska świata sportu, między innymi David Beckham.
2006
Marka adidas wykupuje inną popularną firmę produkującą odzież i obuwie sportowe – Reebok.
2014
Podpisany zostaje jeden z największych kontraktów marki sportowej ze sportowcami, a dokładnie z drużyną piłkarską Manchester United. Ta współpraca ma potrwać 10 lat.
2017
Założony w 1924 roku rodzinny biznes przerodził się w prawdziwą potęgę świata obuwia i odzieży sportowych. Pod kierownictwem nowych prezesów zyskuje ogromne sukcesy nie tylko w świecie sportu, ale także mody. Dziś adidas to marka, która szyje dla sportowców i fanów mody sportowej. Współpracują z nią takie gwiazdy, jak Rita Ora, Stella McCartney czy Kanye West.
Uwielbiam śledzić trendy i łączyć style. Chociaż sneakersy z najnowszych dropów stanowią sporą część mojej modowej kolekcji, równie ważne są dla mnie kwestie związane z ekologią i recyklingiem. Z tego względu często sięgam po fity z drugiej ręki.
Kontrowersyjne, a jednocześnie królujące w ulicznych (i nie tylko) trendach. Według wielu najwygodniejsze buty, jakie kiedykolwiek nosili. More clues? Noszą…