21.08.2018 | Przeczytasz w 3 min

Historia marki Vans

Klasyczne trampki Vans to ikona street wearu. Kochają je nie tylko fani jazdy na deskorolce, ale także wszyscy wielbiciele luźnego, miejskiego stylu ubierania się. Jak powstawał fenomen amerykańskiego przedsiębiorstwa? Oto losy marki Vans w datach!

1966 – POCZĄTKI MARKI VANS

Paul Van Doren wraz z trzema wspólnikami postanowił rozpocząć przygodę ze sprzedażą butów. Pierwszy sklep powstaje w Anaheim w Kalifornii i zyskuje nazwę Van Doren Rubber Company. Co ciekawe, buty sprzedawały się świetnie, głównie dlatego, że miały konkretną grupę docelową – skateboardzistów i były produkowane na miejscu. Znak rozpoznawczy? Wulkanizowana podeszwa oraz niskoprofilowa cholewka wykonywana z płótna w różnych wzorach i kolorach.

Lata 70-te

Vansy w błyskawicznym tempie stają się najbardziej pożądanym modelem butów w Kalifornii. Noszą je wszyscy – od fanów jazdy na desce po wielbicieli mody i wygodnego ubierania się.buty vans

1975

Powstaje pierwszy flagowy model Vans znany dziś jako Era. Miał antypoślizgową podeszwę oraz miękką wyściółkę przez co stał się hitem wśród butów do skateboardingu. Kalifornijczycy zakochali się w jego wygodzie oraz komforcie jazdy na desce.

1976

Rok po wypuszczeniu na rynek Vans Era ich sukces powtórzyły kultowe dziś Slip-ony sygnowane logiem marki. Prężnie rozwijała się również sieć sklepów Van Doren Rubber Company, która powiększała się o kolejne, stacjonarne punkty sprzedaży w całych Stanach Zjednoczonych.buty Vans w kratkę

Lata 80-te

Paul Van Doren powoli wycofywał się z działalności firmy Vans, jednak jej misja była kontynuowana przez jego współpracowników. Powstają kolejne modele butów tym razem przeznaczone również do innych dyscyplin sportowych takich, jak wakeboarding, surfing czy motorcross.

1989

Paul Van Doren sprzedaje swoje udziały w firmie, jednak Vans w dalszym ciągu utrzymuje się na rynku obuwniczym.

1994

Vans przenosi fabrykę obuwia z Orange w Kalifornii zagranicę. Rozpoczyna produkcję kolejnych, unikatowych modeli trampek, po które sięgają już nie tylko fani sportów takich, jak skateboarding czy BMX, ale także wszyscy, którzy inspirują się modą uliczną lat dziewięćdziesiątych.

1998

Vans otwiera swój skatepark o powierzchni 4300 metrów kwadratowych. To wyjątkowe miejsce znajduje się w Orange w Kalifornii.

2000

Na początku nowego milenium Vans odnotowuje na swoim koncie kolejny wielki sukces. Magazyn „Forbes” uznaje go za jedną z najlepszych małych firm w Ameryce.

2002

Vans otwiera swój kolejny skatepark. Tym razem miejsce znajduje się w Orlando w stanie Floryda. Niestety zamknięto go w 2012 roku.

2004

Na stronie internetowej Vans powstaje specjalny panel dla użytkowników, który umożliwia projektowanie własnych butów. Każdy może pokolorować i dowolnie spersonalizować kultowe modele butów marki takie, jak Slip-On, Authetnic czy SK8-Hi.

vans ua authentic

2017

Na fali popularności mody lat 90., która wróciła łask, Vansy ponownie zyskują status najbardziej pożądanych. Ich oldschoolowy design jest dziś niezwykłą inspiracją dla wielu pokoleń – zarówno tych, którzy Vansy pamiętają z czasów ich początków, jak i tych, którzy szukają butów w retro stylistyce. Vansy możemy dziś kupić w różnorodnych wersjach kolorystycznych, ale także we wzory, które tworzy się w marce we współpracy z zewnętrznymi brandami.

Zobacz popularne modele męskich butów Vans:

Zobacz popularne modele damskich butów Vans:

Zobacz popularne modele dziecięcych butów Vans: