27.11.2018 | Przeczytasz w 3 min

Uniseksowe Vansy, czyli styl nie zna płci

Kiedy jakiś model butów zyskuje miano kultowego, w swojej szafie chcą go mieć wszyscy. Od razu pojawiają się pytania o rozmiary, kolory, oryginalność poszczególnych egzemplarzy, ale przede wszystkim o to, dla kogo stworzony jest dany model. W przypadku kultowych trampków pytanie „Czy Vansy są uniseksowe?” także pojawia się regularnie. Czas znaleźć na nie odpowiedź!

Vans – historia pewnego zakładu

Skąd w ogóle wzięła się popularność Vansów? I skąd wzięły się same Vansy? Ich historia sięga lat 60. XX wieku, kiedy w Kalifornii, w małym zakładzie braci Van Doren i ich kolegów, powstały pierwsze modele butów na gumowych podeszwach. Bardzo szybko zwróciły one uwagę miłośników deskorolki, dla których przyczepność podeszwy to rzecz najważniejsza. A kiedy buty stają się popularne wśród jednej grupy, zaraz podpatrują je inni… W tym przypadku nie było inaczej. Vansy w tempie ekspresowym zaczęły zalewać ulice – nie tylko Kalifornii. Wkrótce wspólnicy mieli już dziesiątki sklepów w całych Stanach i kilka kultowych modeli na koncie. A teraz? Vans to dalej marka, która nie przestaje być topowa. I, jak wiemy, nie tylko w USA, ale na całym świecie. Dziesiątki kolorów, modeli, a także rozliczne współprace z innymi markami i projektantami, sprawiły, że już każdy znajdzie coś dla siebie w asortymencie brandu.

vans
vans

Trampki dla każdego

Opinia, że Vansy są uniseksowe, wzięła się z faktu, że najpopularniejsze modele, takie jak Vans Old Skool czy Sk8 Hi w wersjach damskich, męskich i juniorskich posiadają warianty nie różniące się od siebie praktycznie niczym. Te same materiały, kolory i sylwetki powodują wrażenie, że istnieje jeden, uniseksowy model Vans. Ale prawda jest taka, że rozmiary męskie i damskie znacznie się między sobą różnią, więc sprzedaż butów z etykietą „unisex” zawsze jest problematyczna. Z tego względu Vans produkuje męskie i damskie modele osobno (różniące się numeracją i przystosowane do damskiej i męskiej stopy), które wyglądają tak samo. Aby podkreślić, że modele prócz rozmiarówki nie mają między sobą żadnych innych różnic, Vans zaczął na swoich stronach na jednej karcie produktu podawać rozmiary męskie i damskie. Dzięki temu ograniczyła się ilość pytań o potencjalne różnice w wykonaniu wyglądających tak samo butów.

Stylowy wybór

Nie bez powodu zarówno kobiety, jak i mężczyźni w każdym wieku wybierają Vansy. Klasyczne, czarne trampki z charakterystycznym białym paskiem na boku to gwarancja dopasowania do niemal każdej stylizacji. Panowie łączą je z chinosami, jeansami, a nawet spodniami dresowymi. Panie zestawiają Vansy ze zwiewnymi sukienkami, szortami, niemal każdym fasonem spodni i spódnicami. Te buty odnajdują się w duecie ze streetwearem, stylem smart casual, a także w ultramodnych zestawach fashionistów i fashionistek. Z powodzeniem przełamiesz nimi również elegancką stylizację. Vansy to więc absolutna ponadczasowość i uniwersalność. Nieważne kim jesteś i jaki masz styl. To są buty dla Ciebie!

Sprawdź kolekcję Vans Old Skool: