Dobry streetwear zasługuje na szacunek. Dlaczego? Bo modele, które dziś uważane są za kultowe, nie powstały ot tak! Za kicksami tak legendarnymi, jak adidas Gazelle, stoi na ogół kawał historii. Projekty, które z miejsca stały się krzykiem mody, często trwają w niemalże niezmienionej formie od kilku dekad. Tak doskonały i ponadczasowy jest ich dizajn. Nie inaczej jest w przypadku słynnego modelu adidasa nazwanego na cześć stepowej antylopy. Chcesz wiedzieć więcej? Poznaj historię adidas Gazelle!
Jak wiele modeli cenionych w świecie streetwearu, także Gazelle wywodzą się ze sportu. Drogę utorowały im wcześniejsze projekty brandu z trzema paskami, takie jak adidas Rom z 1960 roku – buty stworzone z okazji Igrzysk Olimpijskich w Rzymie. Pokochała je niemiecka reprezentacja, która 4 lata później wystąpiła w nich na olimpiadzie. Model z charakterystycznym zamszowym noskiem i ząbkowaną podeszwą zainspirował wypuszczone w 1966 Gazelle. adidas poszedł jednak o krok dalej i w tym przypadku całą cholewkę modelu stworzył z zamszu, co było prawdziwą rewolucją! Buty sportowe szyto bowiem wówczas ze skóry licowej. Było to więc pierwsze obuwie treningowe uszyte z zamszu (kangurzego, w dodatku!). Dzięki temu było znacznie lżejsze niż reszta tego typu modeli.
Czerwony vs. Niebieski
Wiesz o tym, że adidas Gazelle nie zawsze występowały w tak szerokiej kolorystyce, jak dziś? Początkowo sprzedawano je tylko w dwóch kolorach: czerwonym – pod nazwą Gazelle Rot i niebieskim – jako Gazelle Blau. Barwa nie służyła jednak tylko ozdobie. Oba warianty modelu różniły się od siebie. Czerwony cechowała przezroczysta, antypoślizgowa podeszwa, zaczerpnięta ze wcześniejszego projektu pod nazwą Olympiade. Były to buty przeznaczone do użytku zewnętrznego. Niebieski to z kolei niezwykle przyczepna podeszwa wykonana z zastosowaniem mikrobąbelków, którą stworzono z myślą o wewnętrznych nawierzchniach.
1972 – Przyszła ikona mody
Zanim nadeszły lata 70., adidas Gazelle był już jednym z najbardziej lubianych modeli adidasa, a brand nieustannie pracował nad ulepszeniem go. W roku 1972 buty miały swój wielki moment, kiedy Mark Spitz, zdobywca 7 złotych medali na olimpiadzie w Monachium, pokazał je na podium całemu światu. Zamiast na nogach, trzymał je jednak… nad głową. Potem nadszedł lekki spadek popularności, a adidas postanowił zastąpić buty projektem pod nazwą Jaguar. Pomysł okazał się jednak klapą, a Gazelle wkrótce powróciły w chwale, kiedy japońska biblia stylu „Popeye” okrzyknęła je w roku 1976 przyszłą ikoną mody.
1985 – Ulubione buty Zjednoczonego Królestwa
Prawdziwy szał na Gazelle zapanował w latach 80. w Wielkiej Brytanii. Model był dość łatwo osiągalny i stosunkowo niedrogi, więc wiele osób mogło mieć go na nogach, jednak i tak chcieli nosić go wszyscy. Ze stadionów i sportowych hal wyszedł na ulice, stając się absolutnym miejskim hitem. Co ciekawe, dopiero w 1985 roku do sprzedaży wprowadzono trzeci kolor butów, dziś stanowiący kolekcjonerską perełkę – zielone adidas Gazelle Grün. Na inne warianty kolorystyczne trzeba było poczekać do lat 90.
Przełom XXI wieku – Na nogach ulicy, w szafie Madonny
Zamszowy model z trzema paskami podbił serca Brytyjczyków bez wyjątku. Oprócz nastolatków uwielbiali go celebryci, gwiazdy hip-hopu i elektroniki – gatunków, które w owym czasie rozkwitały na Wyspach, a także britpopu, narodowego dobra Brytyjczyków. Nosili je członkowie Oasis, Madonna, Robbie Williams, dziewczyny ze Spice Girls i młoda Kate Moss. To kawał europejskiej kultury lat 80. i 90.
2016
W roku 2016 adidas postanowił przypomnieć o legendarnym modelu, wypuszczając jego odświeżoną odsłonę, ściśle wzorowaną na wersji z lat 90. Dizajnerzy marki wybrali ją za wzór ze względu na jej kulturowe znaczenie w ostatniej dekadzie XX wieku.
Impressed? No wonder! adidas Gazelle to obuw z historią i fascynującym dziedzictwem. Cenisz kultowy streetwear? Koniecznie włącz ten model do swojej kolekcji! Sprawdź doskonały wybór legendarnych kicksów z trzema paskami dostępny w Sizeer.